آرش-آبسالان-(۲)

آرش آبسالان

مدرس

متولد ۱۳۵۰ در ایران

لیسانس بازیگری از دانشکده تئاتر دانشگاه تهران

فوق لیسانس بازیگری و کارگردانی از دانشگاه تربیت مدرس


آرش آبسالان فعالیت تئاتری خود را از سن ده سالگی آغاز کرد و تا کنون جدای از کارگردانی در زمینه نویسندگی و بازیگری برای صحنه، رادیو، تلویزیون و سینما نیز فعالیتهای هنری داشته است.

سابقه کارگردانی تئاتر:

_دادگاه جنجال برانگیز یک هیولا        ۱۳۷۷ / ایران

_باران اگر بخواهد                          ۱۳۷۹ / ایران

_آبگوشت زهرماری                        ۸۱-۱۳۸۰ / ایران / امارات متحده عربی

_ناشناس در این آدرس                   ۱۳۸۱ / ایران

_شیطان و خدا                              ۱۳۸۲ / ایران

_شوربای زهرمار                            ۱۳۸۵ / افغانستان

_افسانه ببر                                  ۱۳۸۷ / افغانستان

_دایره گچی قفقازی                        ۱۳۸۷ / افغانستان / هندوستان / فرانسه

_شازده کوچولو                              ۱۳۸۹ / افغانستان


_سابقه بازیگری در بیش از بیست تئاتر حرفه‌ای و صد و پنجاه تئاتر آماتوری


_سابقه نویسندگی نزدیک به ۲۰۰ نمایش رادیویی در رسته «الف»

_نویسندگی سریال های تلویزیونی:” تماشا، مزرعه کوچک”


افتخارات:

_دارنده عنوان نویسندگی برتر از جشنواره بزرگ نمایشنامه نویسی ۱۳۷۳

_دارنده عنوان نویسندگی برتر رادیو در سال ۱۳۸۱

_کسب عنوان کارگردان اول از جشنواره نمایشنامه خوانی ۱۳۸۲

_دارنده لوح تقدیر از پنجاهمین دوره فستیوال تئاتر NSD هندوستان

_آرش آبسالان از معدود کارگردانان ایرانی است که از سوی تئاتر سولی پاریس؛ تحت هدایت آرین منوشکین یکی از بزرگترین کارگردان های تئاتر جهان؛ جهت اجرای نمایش در تئاتر سولی به فرانسه دعوت شده است.


سابقه آکادمیک:

آرش آبسالان تدریس دانشگاهی را در مقاطع مختلف از سال ۱۳۷۲ و از دانشکده تئاتر دانشگاه سوره آغاز کرد و در ادامه در دانشگاه اراک مشغول به تدریس شد. همزمان در دانشگاه سوره اصفهان و کارگاه آزاد بازیگری به سرپرستی امین تارخ نیز کار تدریس بازیگری را ادامه داد تا آنکه از سال ۱۳۸۲ همه فعالیتهای تدریسی او در ایران متوقف شد. این وقفه به مدت شش سال برای موسسات آموزشی در ایران ادامه داشت. تا انکه از سال ۱۳۸۸ و بازگشت او به ایران، کار تدریس در کارگاه آزاد بازیگری را از سر گرفت و در حال حاضر نیز در دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر نیز مشغول به تدریس است. جدای از همه اینها او تدریس را با برگزاری کلاسهای خصوصی در ایران و همچنین برگزاری ورکشاپ در ایران و سایر کشورها نیز دنبال می‌کند.

سابقه مطالعاتی او روی مبحث «صدا و بیان» از سال ۱۳۶۷ آغاز می‌شود. این سابقه مطالعاتی در ادامه به شکل پایان‌نامه دوره لیسانس او «فن بیان» به راهنمایی استاد «حمید سمندریان» مدون شد که هم اینک یکی از منابع تدریس در کلاسهای بازیگری است. این تحقیقات همچنان ادامه داشت و در دوره فوق لیسانس نیز با هدایت «دکتر محمود کریمی حکاک» در شاخه تخصصی تنفس و با عنوان «تنفس و بازیگر» به شکل تز دوره فوق لیسانس در آمد.

شاید یکی از مهمترین ویژگیهای آرش آبسالان طراحی الگوهای مرحله به مرحله برای انجام تمرینهای صدا و بیان باشد که از مراحل ابتدایی تا تسلط کامل بر چرخه گفتار پیش می‌رود. یکی از تاکیدات همیشگی او نیازمندی به طراحی تمرینهایی است که به شکلی کاملا اتومات هنرجو را به منزل مقصود برساند. از دیگر ویژگیهای تحقیقاتی او مطالعه روی انواع الگوهای رفتاری حروف در انواع زنجیره‌های گفتار است که صرفاً در حالت تک سیلابی بیش از هفتاد و دو هزار حالت دارند. وی با مطالعه روی این الگوها (در حالت تک و چند سیلابی) در نهایت با استخراج بیست و یک الگو، جدولی برای تمرین بیان طراحی نموده است که الزاماً به جهت تقویت تولید حروف الفبا نیست. برخی از الگوهای او ماهیتی کاهشی داشته، در مواردی کاربرد دارند که شدت تولید یکی از حروف الفبا بیش از حد استاندارد باشد. شاید بتوان شاخصه‌های مطالعاتی و آموزشی آرش آبسالان را بدین گونه عنوان بندی کرد:

  • تدوین تمرینهای تنفسی برای افزایش حجم و عمق تنفس در تمام سطوح بدن
  • طراحی الگوهای تمرینی برای افزایش ویژگیهای فیزیکی صوت در تارهای صوتی
  • طراحی الگوهای تمرینی برای زنجیره‌های گفتار
  • طراحی متد فردی برای تغییر لهجه هنرجو ضمن استفاده از الگوهای قدیمی
  • همراهی با هنرجو برای تقویت قدرت سخنوری
  • مطالعه همزمان در حوزه‌های آناتومی، پزشکی گفتار، گفتار درمانی، آوازخوانی، گویندگی، مدتیشن، فیزیک گفتار، آکوستیک، زبان بدن، متن خوانی و حوزه‌های سخنوری از جمله سخنرانی، کنفرانس، معرفی و مذاکره

در حال حاضر وی در رابطه با صدا و بیان یک مجموعه شش جلدی را در دست نگارش دارد که تا کنون سه جلد آن را به پایان رسانده و امیدوار است با پایان یافتن دو جلد بعدی شرایط برای انتشار آن فراهم شود تا در نهایت با انتشار جلد ششم که مربوط به مشاوره فنون تدریس است نتایج ۲۳ سال کار تحقیقاتی خود را در اختیار علاقمندان قرار دهد.

× اگر سوالی دارید در خدمتیم؟